От 1 януари Австралия забранява солариумите на по-голямата част от територията си заради високия брой на случаи на рак на кожата.Австралия става втората страна след Бразилия, която премахва соларните салони.Жителите на Австралия са изложени на силни слънчеви лъчи в продължителни периоди от годината. Медицинските власти отдавна информират обществеността за опасностите от продължителното излагане на слънчевите лъчи. Те призовават гражданите да използват слънцезащитни кремове, да носят шапки и слънчеви очила.Специалистите водят борба и със солариумите. Според тях две трети от австралийците са с риск да бъдат диагностицирани с рак на кожата до навършването на 70-годишна възраст.При много хора се наблюдава и зависимост към ползване на солариумите-нарича се танорексия.Тя не е свързана само със изкуствения загар на кожата.Известно е, че изкуствената светлина покачва нивата на СЕРОТОНИН в нервната клетка.Като резултат се наблюдава спокойствие,повишен тонус и настроение,добър сън и потентност.Търсейки този психологичен ефект много хора се вързват към солариума без да го осъзнават.Така изкуствено придобитият тен е само формата а основния смисъл е тонизацията, която ни прави зависими от солариума.Забраната на солариумите в страните със усилено слънцегреене не е проблем заради естествения източник на светлина.Проблем ще е например в Скандинавия,където шест месеца няма светлина и фототерапията е част от борбата с депресията.
Странни зависимости се срещат често
публикувано от: доктор Веселин Герев
Какво понякога води до превръщането на невинното пристрастие в маниакална зависимост науката все още не е установила със сигурност. Въпросителните остават много. Защо например дори едно толкова полезно занимание като четенето на книги също може да се превърне в мания, способна да съсипе нечий живот!? Какво остава тогава за тежките зависимости – от лекарствата например.Предлагам Ви една любопитна статистика – на най-странните зависимости, които се срещат при човека.Психиатрите все по-често се сблъскват с един от най-странните проблеми – нездравословната любов към четенето. Тази склонност може да доведе до заболявания на вътрешното ухо, в резултат на които човек изгубва способността си да се концентрира, у него се появява тревога, безпричинен страх и дори фобии. Зависимите от четенето хора престават да спят нормално, тъй като искат да прекарат с книгата цялото си време. Много от тях дори напускат работа.Въпреки противоречивите напоследък мнения, мнозина все още намират бронзовият тен за безусловно красив. Може и да е такъв, но когато е с мярка. Танорексията е т.нар. зависимост от загара. Натрапчивата потребност да стоиш на слънце за да почернееш води до това, че хората харчат всичките си пари за солариуми. От тази зависимост най-често страдат младите жени. Известно е, че много от децата не обичат да бъдат лекуват и всячески се стараят да избегнат лекарствата. При възрастните въпросът стои по друг начин – някои от тях дотолкова свикват с лекарствата, че ги използват дори когато няма нужда.Някои хора слушат музика по цял ден – у дома, на улицата, на работа, в магазина… Такава мания бързо започва… … да пречи на нормалния начин на живот – както в работата, така и в личния живот.Едва ли ще се намерят много хора, които да кажат, че не обичат сладолед. Едни обичат сметанов, други - плодов, а трети… просто много сладолед. Има такива, които могат да изяждат практически неограничено количество.
Днес е черният петък - ден на зависимите към пазаруването
публикувано от: доктор Веселин Герев
Днес е черният петък-денят за шопинг в моловете до 22 часа.Страдащите от зависимост към пазаруване днес имат своя шанс да се развихрят.Денят е избран неслучайно-днес всички получават заплати и е време веднага да ги похарчат.Намаленията, които всъщност са предпразнични увеличения мамят хората да харчат без да му мислят.Обзети от манията за пазаруване те си купува всякакви нужни и ненужни вещи.Подсъзнателният акт на пазаруването е да си доставим удоволствие и приятни емоции чрез вещи.Тъй като сме по природа подтиснати и нещастни искаме да си купим щастие, което се превръща в цел на живота ни.Надпреварваме се с близки,познати и колеги кой ще изхарчи повече и ще купи най-залежала стока.Така стартират безсмислените покупки за празниците.Който се охарчи отсега му гарантирам следпразнична депресия.Тя се подхранва от тоталното разминаване между очакванията ни за приятни емоции по празниците и реалните ни преживявания.Както се казва животът продължава,идват сметките а емоциите са негативни.Ако искате да си доставите удоволствие зарежете моловете с изостанала стока и прекарайте повече часове с любими хора в приятни занимания.Така ще си доставите приятни емоции,които със сигурност няма да намерите в моловете за продан.Ако сте шопинг манияк гответе се за депресия дори преди празниците.