сеп 10

Депресията при мъжете е генно детерминирана

публикувано от: доктор Веселин Герев

Учени идентифицираха определен ген, които е отговорен за чувството на щастие при жените. Той обаче, макар и притежаван от мъжете, не влияе по същия начин на тяхното настроение. Според специалистите това е една от причините, представителките на нежния пол по-често да изпитват щастие за разлика от мъжете.Слабата активност на гена моноаминооксидазата (MAOA) причинява по-голям изблик на щастие и радост сред жените, обяснява изследователският екип.
Те са изключително изненадани от получените резултати, тъй като досегашни данни показват, че ниската изява на гена е свързана с по-голям риск от алкохолизъм, агресивност и антисоциално поведение. Някои учени наричат MAOA, „ген войник“. Сега е “извлечена” положителната страна на гена, обръщат внимание на факта изследователите.Новото откритие може да помогне да се обясни различието в изпитването на емоции при половете и да хвърли повече яснота върху връзката на щастието и генетичната предразположеност.Основната функция на гена MAOA е регулиране дейността на ензима, разграждащ серотонина, допамина и други невротрансмитери в мозъка, отговорни за доброто настроение и прилива на щастие.
По-слабото изразяване на гена насърчава по-ниски нива на моноамина, което води до по-големия синтез на невротрансмитери. По този начин се образува коктейл от щастливи хормони, които се натрупват в мозъка и респективно създават чувство за щастие и добро настроение.Изследователите базират твърденията си на ДНК анализ за вариации на гена МАОА измежду 345 души, 193 от които жени и 152 – мъже.Причината генът да не действа по същия начин при представителите на силния пол до голяма степен се дължи на наличието на мъжкия полов хормон, тестостерон, в организма, обясняват изследователите.В детска възраст активността на гена MAOA е слабо изразена и при момчетата и те са много по-настроени да изпитват щастие, отколкото като възрастни индивиди. С навлизането в пубертета, когато се увеличават нивата на тестостерон, се появява и склонността им към мрачното настроение.

Comments are closed.




Kонслутация по Skype


В помощ на своите пациенти д-р Герев извършва предплатени консултации по Skype.


drgerev skype

добави Skype абонат